W związku z publikacją artykułu pt. “Kontrowersyjna komisja. Dyrektorka zasłabła” autorstwa Barbary Ciryt w papierowym i internetowym wydaniu Dziennika Polskiego w dniu 9 czerwca 2016 r. na zasadzie art. 31 a ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo prasowe ( Dz. U. nr 4 poz. 24) wnoszę o zamieszczenie sprostowania w treści zamieszczonej poniżej w wersji papierowej dziennika oraz na stronie internetowej w terminie wskazanym w art. 32 ustawy prawo prasowe. W przypadku odmowy zamieszczenia sprostowania wystąpię na drogę postępowania sądowego w trybie art. 39 prawa prasowego. Ponadto wobec naruszenia dóbr osobistych Wójta Gminy Iwanowice oraz członków komisji Edukacji brak publikacji sprostowania spowoduje wystąpienie na drogę postępowania sądowego na podstawie art. 24 kodeksu cywilnego.
Sprostowanie:
Posiedzenie Komisji Edukacji, Kultury, Zdrowia, Sportu i Promocji Gminy było efektem wysyłania przez Panią Dyrektor Annę Szczepanik do wiadomości Pani Przewodniczącej Komisji Edukacji – Lucyny Marchańskiej oraz Przewodniczącego Rady Gminy – Mirosława Rosy korespondencji skierowanej do Wójta Gminy w sprawie arkusza organizacyjnego na rok 2016/2017.
Tematem posiedzenia Komisji były dwie sprawy:
– omówienie wyników egzaminu po VI klasie szkoły podstawowej w Iwanowicach;
– omówienie kwestii finansowych związanych z bieżącym funkcjonowaniem Gminnego Zespołu Szkół w Iwanowicach oraz w roku szkolnym 2016/2017.
Na Komisję zostały zaproszone jedynie Pani Dyrektor Anna Szczepanik i Pani Wicedyrektor Dorota Dryja-Zębala. Na Komisję przyszła także Pani Krystyna Różycka – nauczycielka matematyki w szkole podstawowej, zaproszona przez Panią Dyrektor Annę Szczepanik. Średnia wyników z egzaminu po 6 klasie szkoły podstawowej z matematyki i języka polskiego nie przekroczyła trzeciej stanin i była najniższa od wielu lat. Z matematyki uczniowie 6 klasy uzyskali średnią 48% (w ubiegłym roku 62,50%) a z języka polskiego 63% (w ubiegłym roku 70,90%). Pomówieniem jest, że w trakcie rozmowy na ten temat wykpiwałem, wyśmiewałem pracę nauczycieli szkoły oraz poniżałem ich wobec radnych i urzędników. W zasadzie poprosiłem o odpowiedź na trzy pytania: Dlaczego wyniki z roku na rok są coraz słabsze z języka polskiego i matematyki? Dlaczego ci sami słabi uczniowie, potrafili tak dobrze napisać test z języka angielskiego (na poziomie 75%)? Jakie działania naprawcze Pani Dyrektor planuje wprowadzić w szkole, aby uczniowie uzyskiwali lepsze wyniki?
Nie jest prawdą, aby tematem posiedzenia Komisji były sprawy oszczędności, które jakoby zakłóciły pracę nauczycieli. Nie jest prawdą, że w roku szkolnym 2015/2016 zostały zmniejszone godziny rewalidacji. W obecnym roku szkolnym jest zaplanowanych 12 godzin rewalidacji. W trakcie roku szkolnego doszły ponadto dwie godziny w związku z uczennicą, która otrzymała orzeczenie z poradni pedagogiczno-psychologicznej. Co więcej nauczyciele mają finansowane dodatkowe zajęcia, godziny nadliczbowe oraz zastępstwa. Od września 2015 r. do maja 2016 r. kosztowały one Urząd Gminy ponad 70 tys. zł.
Nie jest prawdą, że w szkole były “wyłączane piece”. Wprowadzono jedynie programowanie strefowe, ograniczające temperaturę do 18 stopni w nocy i 23 stopni w dzień. Na wniosek rodziców dzieci uczęszczającej do jednej z klas (najbardziej skrajnej i z nieocieplonym stropem) w ciągu kilku dni przywrócono ustawienia sterownika pieca przed zamianami.
Pomówieniem jest, że mówiłem w trakcie Komisji, że Pani Dyrektor jest nieudolna oraz nie potrafi prowadzić szkoły. Takie słowa nigdy nie padły z moich ust.
Jeśli chodzi o Pana Konserwatora i konieczność obsługi przez niego “profesjonalnego urządzenia nagłaśniającego” to nie wiem, co Pani Dyrektor ma na myśli. Podobne urządzenia znajdują się w innych szkołach na terenie Gminy i są obsługiwane przez nauczycieli.
Nieprawdą jest to co napisała Pani Barbara Ciryt, że powiedziałem jej, że Pani Przewodnicząca Komisji Lucyna Marchańska jest odpowiedzialna za jej przebieg. Poinformowałem jedynie Panią Redaktor, że spotkanie odbyło się w trakcie posiedzenia Komisji Edukacji i informacje na temat jej przebiegu może uzyskać od Przewodniczącej.
W trakcie posiedzenia Komisji pojawiło się kilka dodatkowych tematów, dużo ważniejszych niż te przedstawione w artykule, na które Pani Dyrektor Anna Szczepanik nie potrafiła udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Te pytania są następujące:
– Dlaczego aneks arkusza organizacyjnego na rok szkolny 2015/2016 nie został zatwierdzony przez Wójta Gminy Iwanowice oraz wpisane do tego arkusza pensum godzin nauczycieli w części nie odpowiadają tygodniowemu wymiarowi godzin ich pracy;
– Dlaczego Pani Dyrektor nie stosuje się do uchwały Rady Gminy Iwanowice z sierpnia 2015 r. w sprawie obniżonego pensum dla dyrektorów i wicedyrekotrów szkół samorządowych;
– Dlaczego Pani Dyrektor nie zaktualizowała statutów gimnazjum i szkoły podstawowej, które we wrześniu 2015 r. powinny być dostosowane do statutu Gminnego Zespołu Szkół zgodnie z uchwałą Rady Gminy z kwietnia 2015 r.;
– Dlaczego Pani Dyrektor nie dostarczyła w ustawowym terminie kompletnego arkusza organizacyjnego szkoły na rok 2016/2017 zgodnie z zarządzeniem wójta z kwietnia br.;
– Dlaczego Pani Dyrektor nie udostępniła dokumentacji finansowo-administracyjnej szkoły w celu wyjaśnienia bardzo dużej liczby godzin ponadwymiarowych i zastępstw.
W związku z brakiem wyjaśnień ze strony Pani Dyrektor w sprawach finansowo-administracyjnych w najbliższym czasie przeprowadzona zostanie kontrola w tym zakresie w Gminnym Zespole Szkół w Iwanowicach.
Robert Lisowski
Wójt Gminy Iwanowice